sobota, 29 grudnia 2018

Wiślacki Blog - podsumowanie roku

Wiślackiego bloga uruchomiliśmy 10 marca 2018 roku. Uznaliśmy bowiem, że taka forma komunikacji z sympatykami historii Wisły jest potrzebna. Sam portal ma bowiem formę encyklopedii, co narzuca pewne wymogi - mniej jest tam miejsca na publicystykę, newsy czy ciekawostki. Wpisy na naszych profilach na twitterze, facebooku czy instagramie mają zaś ograniczoną formułę, wynikającą z charakterystyki tych portali (np. limit znaków na twitterze, fotograficzne nastawienie na instagramie). Na blogu można zaś przekazać więcej treści, swobodnie przeplatając ją filmami, zdjęciami, gifami oraz dodając linki.

Od początku narzuciliśmy sobie ambitny plan publikowania nowego wpisu raz w tygodniu, w każdą sobotę. Plan zrealizowaliśmy, udostępniając w tym roku 42 posty. Każdy z nich uzyskiwał średnio kilkaset wyświetleń, a w sumie naszego bloga odwiedziliście w tym roku prawie 30 tysięcy razy.

Które wpisy były najpopularniejsze?


Największym hitem okazała się szczegółowa analiza najstarszego zdjęcia derbowego - fotografii z 1909 roku. Post ten opublikowaliśmy w przededniu tegorocznych Derbów Krakowa i - jak można przypuszczać - kibice w oczekiwaniu na Świętą Wojnę chętnie zapoznali się z historią derbów.

Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych postów znalazł się wpis dotyczący Parku Sportowego Wisły na Oleandrach. Ten post został udostępniony tuż po rocznicy wymarszu w bój Pierwszej Kompanii Kadrowej - rocznica ta została uczczona przez kibiców Wisły stosowną oprawą w trakcie meczu ligowego, nasz post tłumaczył zaś znaczenie Oleandrów w historii Polski i w historii Wisły.

Na najniższym szczeblu podium w tej klasyfikacji znalazł się post "Dlaczego symbolem Wisły jest Biała Gwiazda", wyjaśniający pochodzenie wiślackiego emblematu. Sprawa jest ważna, dotyczy bowiem sedna wiślackiej tożsamości.

Bloga z całą pewnością będziemy kontynuować. Tak, jak do tej pory - chcemy tu odsłaniać kulisy naszej pracy nad historią Wisły: skąd bierzemy informacje, jak docieramy do nowych materiałów, w jaki sposób je interpretujemy i jak udaje się ustalić nowe fakty i zapełnić białe plamy historii. Drugim celem będzie informowanie o aktualnościach i nowościach związanych z portalem. W 2019 roku posty będą się jednak pojawiać z mniejszą częstotliwością - nie ma sensu, by przyjęte tempo jednego wpisu w każdym tygodniu skutkowało obniżeniem ich jakości, byle coś opublikować.

Jeżeli macie jakiekolwiek sugestie czy propozycje, jakiś temat z historii Wisły Was nurtuje i chcielibyście go lepiej poznać albo sami posiadacie materiały, zdjęcia lub inne źródła dotyczące dziejów Towarzystwa Sportowego - dajcie znać. Można się z nami skontaktować mailowo: redakcja@historiawisly.pl.

Z okazji kończącego się 2018 roku życzymy Wam wielu radości w Nowym Roku, a przede wszystkim tego, by już nam nie przybywało siwych włosów z powodu martwienia się o przyszłość Wisły!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz