sobota, 17 marca 2018

Jak zidentyfikować stare zdjęcie?

Poniższe zdjęcie zostało nam udostępnione przez siostrzeńca Henryka Reymana, p. Janusza Tomaszewskiego. Piękna scena, w której uchwycono pełen napięcia moment podbramkowy - zdjęcie jednak w prywatnych zbiorach p. Janusza nie było opisane, nie wiadomo więc, z jakiego meczu pochodzi. Czy da się to - po tylu latach - ustalić? Przyjrzyjmy się bliżej.



Co możemy wyczytać z tego zdjęcia? 

Wielu kibiców Wisły zapewne bez problemu rozpozna Henryka Reymana. Legendarny napastnik Białej Gwiazdy jest widoczny drugi od lewej, gdy przypatruje się interwencji bramkarza. Reyman grał w Wiśle w latach 1914-1933, mamy więc ramy czasowe wykonania tej fotografii. 

Rozpoznanie drugiego gracza Wisły nie jest już takie proste. Zawodnik ten znajdował się bliżej fotoreportera niż Reyman, ustawiony jest jednak z profilu i na pierwszy rzut oka trudno go zidentyfikować. 

Pozostali zawodnicy ustawieni są plecami, nie uda się więc ich rozpoznać. Warto jednak zapamiętać charakterystyczne elementy ubioru, na przykład kaszkiet i bluza bramkarza - może nam to być pomocne. Przede wszystkim zaś widzimy, że rywal Wisły grał tego dnia w koszulkach w pasy. Fotografia jest czarno-biała, nie wiemy więc z całą pewnością jakiego koloru były to pasy. Ale... Wisła grająca z pasiastym przeciwnikiem? Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że fotografia przedstawia Wielkie Derby Krakowa. 

Gdzie rozegrano ten mecz? W tle widzimy piękną drewnianą trybunę stadionu Wisły. 

Trybuna w takim kształcie, z charakterystycznymi wieżyczkami po bokach, wybudowana została w 1922 roku. W 1935 roku zniszczyła ją wichura. 

W prawym dolnym rogu widzimy też stempel Agencji Fotograficznej Światowid z Krakowa. 

Podsumujmy więc: zdjęcie wykonano między 8 kwietnia 1922 (otwarcie stadionu) a 10 czerwca 1933 (ostatni mecz Reymana), prawdopodobnie w czasie Wielkich Derbów Krakowa. Mecz rozegrano na stadionie Wisły i wystąpił w nim Henryk Reyman. 

Jest aż 12 spotkań spełniających powyższe kryteria: 

Dokładna analiza tych spotkań pozwala wykluczyć kilka z nich, na przykład w 1924 roku bramkarz Cracovii grał w białej (a nie ciemnej) bluzie: 

w 1926 roku na boisku zalegał śnieg



Ciągle jednak zostaje wiele spotkań, do których można przypisać zdjęcie ze zbiorów p. Tomaszewskiego. Czy już nic więcej nie uda się ustalić? 

W takich sprawach przydaje się też trochę szczęścia. Oto przy okazji meczu z listopada 1931 roku natrafiamy w Ilustrowanym Kurierze Codziennym (IKC) na takie zdjęcie: 
Pamiętacie bluzę i kaszkiet bramkarza z pierwszego zdjęcia? Ubiór golkipera zgadza się! 
Co więcej, porównajmy te dwa fragmenty:  


Jakie jest prawdopodobieństwo, by w dwóch różnych meczach dokładnie tak samo obrudzić nogę i spodenki? 

Dzięki materiałom porównawczym możemy więc ustalić, że zdjęcie ze zbiorów p. Janusza Tomaszewskiego zostało wykonane 16 listopada 1931 roku.  Podpis w IKC pozwala też ustalić, że drugim zawodnikiem Wisły na fotografii jest Stefan Lubowiecki. 

Więcej o tym meczu: na stronie HistoriaWisły.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz