Jednym z najważniejszych działów portalu historiawisly.pl jest sekcja "Wiślackie nekropolie". Prowadzimy tam bazę danych o grobach zawodników, działaczy i trenerów Białej Gwiazdy. Kontynuujemy niejako dzieło Romana Pyjosa i Rady Seniorów TS Wisła, którzy w 2001 roku wydali publikację, w której obok krótkich notek biograficznych podane były miejsca pochówku zasłużonych Wiślaków.
Od czasu wydania tej publikacji udało się zidentyfikować i potwierdzić setki kolejnych grobów. Wiele z miejsc pochówków jest też utrwalonych na fotografiach - od Chicago po katyński las.
Rozbudowując bazę danych o wiślackich nekropoliach chcemy uhonorować tych, którzy odeszli, pokazać, że nie zostali zapomniani, umożliwić współczesnym kibicom odwiedzenie grobów ludzi, którzy w przeszłości budowali potęgę Wisły.
W obecnych czasach bardzo dużo informacji dostępnych jest w internecie. Wiele cmentarzy udostępnia online swoją bazę danych wraz z wyszukiwarką / lokalizatorem (przykład: Cmentarz Rakowicki w Krakowie, rakowice.eu). Istnieją też niezależne portale, gdzie każdy z użytkowników może dodawać informacje o cmentarzach - przykładowo strona findagrave.com zawiera informacje o milionach grobów na całym świecie. Ciągle jednak wiele grobów jest nieopisanych, w szczególności dotyczy to najdawniejszych pochówków.
Kilka tygodni temu zupełnie przypadkiem udało nam się odnaleźć taki nieopisany nigdzie grobowiec. W czasie spaceru po Cmentarzu Rakowickim naszą uwagę przykuła mogiła całkowicie porośnięta bluszczem i paprociami.
Kamień nagrobny skryty wśród bujnej zieleni był zupełnie niewidoczny z alejki.
Dopiero po odsunięciu liści paproci ukazało się... znane nam nazwisko!
Antoni Januszewski był prezesem Wisły Kraków w latach 1912-1913. Imię i nazwisko są dość popularne, nie ma jednak wątpliwości, że to nagrobek właśnie tego Antoniego Januszewskiego - prezes Wisły był działaczem Towarzystwa Szkoły Ludowej, a na kamieniu nagrobnym jest inskrypcja właśnie tej organizacji. TSL była fundacją wspierającą oświatę wśród ludu, Towarzystwo na przykład zakładało polskie szkoły i biblioteki. Wisła Kraków wielokrotnie przekazywała część dochodu ze swoich spotkań na fundusz TSL.
W taki sposób - zupełnie przypadkiem, przy poszukiwaniu innych grobów - odnaleźliśmy mogiłę czwartego w historii prezesa Wisły Kraków!
Jest to bardzo cenne odkrycie - o Januszewskim zachowało się mało informacji. Jego nazwisko było odnotowane w kilku dokumentach i relacjach prasowych podających skład zarządu Wisły w czasach galicyjskich, Krakowska Księga Adresowa (opisywaliśmy już kiedyś, jak cenne to źródło!) potwierdzała zaś funkcję i adres Januszewskiego.
Poza tym jednak nie znaliśmy nawet jego daty urodzenia ani śmierci! Poznaliśmy je dopiero dzięki inskrypcji nagrobnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz